Ağdamın Sarıcalı kəndinin bərpası və yeni başlanğıc - Gülər Sultanzadə
Tarix: 31-03-2025 | Saat: 18:00
Bölmə:Gündəm | çapa göndər
Prezident İlham Əliyev və Mehriban Əliyeva Ağdamın Sarıcalı kəndinin bərpa olunan birinci mərhələsinin açılışında iştirak ediblər. Bu hadisə, Azərbaycanın Qarabağ regionunda baş verən möhtəşəm dəyişiklikləri və ölkənin gücünü bir daha nümayiş etdirir. Sarıcalı kəndi, Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı işğal olunmuş, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən dağıdılmış, əhalisi qaçqın vəziyyətinə düşmüş bir kənddir. Lakin Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Vətən müharibəsindəki parlaq Qələbəsindən sonra, bu kənd də daxil olmaqla, işğaldan azad edilmiş torpaqların bərpası sürətlə davam edir.
Bu sözləri aia.az-a verdiyi müsahibəsində Azərbaycan Texniki Universitetinin tələbəsi, YAP Yasamal rayon təşkilatının fəal üzvü Gülər Sultanzadə deyib.
Müsahibimiz deyib ki, Prezident İlham Əliyev Sarıcalı kəndinin bərpası ilə bağlı tədbirdə çıxış edərək, kəndin təməl daşının 2022-ci ilin oktyabrında qoyulduğunu, bu gün isə artıq birinci mərhələnin tamamlandığını qeyd etdi. O, kənddə 203 fərdi evin inşa olunduğunu və əhalinin bu gün həmin evlərə köçürüləcəyini bildirdi. Kəndin bərpası yalnız binaların tikilməsi ilə məhdudlaşmır. Bu ərazidə əhalinin sosial, iqtisadi və mədəni ehtiyaclarını qarşılayacaq müxtəlif obyektlər də inşa edilib. Yeni məktəb, uşaq bağçası, tibb mərkəzi, bazar kompleksi və idman meydançası ilə kəndin hərtərəfli inkişafı təmin olunub. Ağdamın Sarıcalı kəndinin bərpası yalnız bu regionun deyil, bütün Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgəsinin inkişafı üçün mühüm bir addımdır. Prezident İlham Əliyev, bu gün işğaldan azad edilmiş torpaqlarda həyata keçirilən quruculuq işlərini təkcə bərpa prosesi kimi deyil, eyni zamanda Azərbaycanın müstəqil inkişafı və ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi kimi qiymətləndirib. Bu addım, regionda yaşayan insanların həyat şəraitini yaxşılaşdırmaqla yanaşı, onların sosial rifahını təmin etmək məqsədi güdür. Sarıcalı kəndinin bərpası, həm də Azərbaycanda həyata keçirilən genişmiqyaslı infrastruktur layihələrinin bir hissəsidir. Kəndin təməlindən etibarən, burada müxtəlif sosial və iqtisadi infrastruktur obyektləri inşa edilib. Kənd sakinlərinin təhsil və səhiyyə ehtiyaclarını qarşılayacaq yeni məktəblər və tibb mərkəzləri bir daha bütün işlərin düşünülmüş şkildə icra olunduğunu təsdiqləyir. Eyni zamanda, kənddə sosial xidmətlər və müxtəlif ictimai obyektlər də mövcuddur. Bu, əhalinin həyat keyfiyyətini yüksəldəcək və onların hərtərəfli inkişafını dəstəkləyəcək. Prezident İlham Əliyev çıxışında belə deyib: “İlk növbədə, qarşıdan gələn Ramazan bayramı və Sarıcalı kəndinin bərpası münasibətilə sizi təbrik edirəm. Yəni, bu gün ikiqat bayramdır. Bu bayram ərəfəsində kəndi istifadəyə vermək, keçmiş köçkünlərin sərəncamına vermək xüsusi hadisədir. Bu yaxınlarda Novruz bayramını qeyd etmişik. Novruz bayramı ərəfəsində Ağdərə rayonunun Həsənriz kəndinin sakinləri ilə görüşmüşdüm, onlara evlərinin açarlarını təqdim etmişdim. Bu gün isə burada - Ağdam rayonunun bərpa edilmiş birinci kəndinin sakinləri ilə görüşmək, əlbəttə ki, böyük xoşbəxtlikdir. Uzun fasilədən sonra siz doğma torpağınıza qayıtmısınız. Burada sizin üçün gözəl şərait yaradılıb. Mən işğal dövründə keçmiş köçkünlərlə çoxsaylı görüşlərim zamanı onlara müvəqqəti yaşayış evlərini təqdim edərkən hər dəfə deyirdim ki, torpaqlar azad olunandan sonra daha da gözəl şərait yaradılacaq və biz sizi öz doğma torpağınıza qaytaracağıq. Bu gün də o sözlərimin təsdiqi bir daha öz yerini tapır. Artıq 13-cü yaşayış məntəqəsidir ki, keçmiş köçkünlər qayıdırlar. Bütün keçmiş köçkünlər üçün gələcəkdə bu cür şərait yaradılacaq. Ağdam rayonunun işğaldan sonra birinci yaşayış məntəqəsi keçmiş köçkünlərin sərəncamına verilir. Ancaq bu il digər kəndlərə də ağdamlılar qayıdacaqlar. Kəngərli, Xıdırlı kəndlərinə bu il qayıdış nəzərdə tutulub, digər kəndlərdə inşaat işləri gedir. Təbii olaraq, Ağdam şəhəri sıfırdan qurulur, yenidən qurulur və ölkəmizin ən gözəl şəhərlərindən birinə çevriləcək. Ağdam şəhəri də, rayonun bütün kəndləri də mənfur düşmən tərəfindən tamamilə dağıdılmışdı, bir dənə də salamat bina qalmamışdı. Bu, bir daha düşmənin xislətini göstərir, bizə tamamilə əsassız olan düşmənçiliyi göstərir. Təsadüfi deyil ki, bəzi xarici ekspertlər, jurnalistlər Ağdama səfər edərkən öz təəccübünü və hətta hiddətini gizlədə bilmirlər. Çünki uzun illər işğal dövründə xarici vətəndaşlar Ağdam bölgəsinə, Ağdam şəhərinə, şəhərdən qalan o yerlərə gələ bilmirdilər. İşğala son qoyulandan sonra həm Azərbaycan vətəndaşları, həm xarici qonaqlar gəlməyə başladılar və gördülər ki, biz hansı düşmənlə üz-üzə idik. Yəni, işğal dövründə şəhər tamamilə söküldü, yerlə-yeksan edildi və Ağdamı “Qafqazın Xirosiması” adlandırırlar. Amma fərq ondadır ki, Xirosima atom bombası nəticəsində viran qoyulmuşdur, Ağdamı isə 30 il ərzində oğrular, talançılar, erməni talançılar sökərək daşlarını da aparıb müxtəlif yerlərdə satırdılar. Yəni, bu, misli görünməmiş vəhşilikdir.
Bu gün burada keçmiş köçkünlərimiz öz doğma torpaqlarına qayıdırlar. Bizim sözlərimiz bu gün reallaşır, Azərbaycan dövləti və xalqı öz torpaqlarını bərpa edir və burada gözəl şərait yaradır." Bu ifadələr, yalnız Sarıcalı kəndinin bərpasını deyil, bütün Qarabağ torpaqlarının azad olunmasından sonra həyata keçirilən bərpa və quruculuq işlərinin əhəmiyyətini bir daha vurğulayır. 30 illik işğal dövründə xarabalığa çevrilən bu kəndin yenidən həyata qovuşması, həm də Azərbaycanın dövlətçiliyinin və xalqının gücünü göstərir. Prezidentin vurğuladığı kimi, "Bu, bir torpağın sadəcə bərpa olunması deyil, bu, həm də bir millətin əzmini, iradəsini və gücünü göstərir." Ağdam rayonunun Sarıcalı kəndinin bərpası, yalnız bir kəndin təməlini atmaqla kifayətlənmir. Bu, həm də Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş bütün torpaqlarında gedən bərpa işlərinin bir hissəsidir. Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, Ağdam şəhəri və kəndləri sıfırdan qurulur. Yeni yollar, dəmir yolları, turizm infrastrukturunun inkişafı və sənaye komplekslərinin tikintisi bu regionun gələcəyini daha parlaq edir. Azərbaycanın bu günkü gücü və inkişafı, həm də müharibənin ağır fəsadlarının üzərində qurulub, beləliklə, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda yeni həyat başlamaqdadır. Prezident İlham Əliyev, tədbirdə çıxışında onu da vurğuladı ki, "Ağdam şəhəri sıfırdan qurulur, bu şəhər və ətraf kəndlər ən gözəl yaşayış məntəqələrindən birinə çevriləcək. Ağdam və ətraf bölgələrdə infrastrukturların qurulması, məktəblərin, xəstəxanaların, məscidlərin, mədəniyyət mərkəzlərinin inşası və sənaye komplekslərinin fəaliyyətə başlaması bölgənin iqtisadiyyatına böyük töhfələr verəcək." Cənab Prezident İlham Əliyev həmçinin qeyd etdi ki, Sarıcalı kəndinin bərpası yalnız Azərbaycanın gücünü və iradəsini göstərmək üçün deyil, eyni zamanda gələcəkdə bütün azad edilmiş torpaqlarda yaşayan insanlara layiqli həyat şəraitinin təmin edilməsi üçün də mühüm bir addımdır. Kəndin təməlindəki sosial və iqtisadi inkişafın təmin edilməsi, kənd təsərrüfatının və məşğulluğun artması üçün lazımi addımların atılması nəzərdə tutulur. Təsadüfi deyil ki, Sarıcalı kəndində bu il birinci mərhələnin tamamlanması ilə yanaşı, əkinçilik və kənd təsərrüfatı sahəsində böyük imkanlar yaradılacaqdır. "Bizim gücümüz və iradəmiz sayəsində hər bir kənd, hər bir şəhər bərpa olunacaq. Biz bu torpaqlarda heç bir zaman yadellilərə yer verməyəcəyik, Azərbaycan xalqı öz torpağında qürurla və əmin-amanlıq içində yaşayacaq."- Prezident İlham Əliyev deyib. Ağdamın Sarıcalı kəndinin bərpası, eyni zamanda bir simvoldur – azad edilmiş torpaqların üzərində qurulan yeni həyatın və dövlətin inkişafının rəmzidir. Bu proses, həm də Azərbaycan xalqının müstəqil gələcəyinə olan inamını və gücünü bütün dünyaya bir daha nümayiş etdirir. Sarıcalı kəndi, bu torpaqlarda yaşayan insanların ümidlərini və arzularını gerçəkləşdirmək üçün atılmış mühüm addımlardan biridir. Bu, Azərbaycanın gücünün, iradəsinin və əzminin simvoludur-deyə Gülər Sultanzadə fikrini yekunlaşdırıb.