Qutsul saxlanmasının səbəbini açıqlayıb
Tarix: 01-04-2025 | Saat: 19:30
Qaqauziyanın rəhbəri Yevgeniya Qutsul deyib ki, onun Moldova hakimiyyəti tərəfindən qanunsuz həbsi muxtariyyətin ləğvi kampaniyasının bir hissəsidir. Müvafiq yazı onun Telegram kanalında yer alıb.
Qutsul vəkillər vasitəsilə ABŞ vitse-prezidenti J.D.Vence müraciətində deyib ki, “Moldovada qanun hakimiyyətin əlində silaha çevrilib və bu, respublikada ədalətin sonunun başlanğıcından xəbər verir”.
"Hazırda Qaqauziya ilə bağlı baş verənlər məhz budur. Mənim qeyri-qanuni həbsim muxtariyyətimizin ləğvi kampaniyasının sadəcə bir hissəsidir" dedi.
Hutsul Qaqauziyada davam edən qanun pozuntularına siyasi qiymət verilməsində Vancedən kömək ümid etdiyini bildirib. O, vurğulayıb ki, muxtariyyət qarşıdurmaya can atmır, sadəcə olaraq Moldova daxilində xüsusi hüquqi statusa malik olan qanuni hüququnu qorumaq istəyir.
Xatırladaq ki, Qaqauziyanın rəhbəri martın 25-də Kişinyov hava limanında saxlanılaraq Milli Antikorrupsiya Mərkəzinə aparılıb.Buna əsas kimi 2023-cü ildə muxtariyyətdə keçirilən seçkilər zamanı seçki kampaniyasının qanunsuz maliyyələşdirilməsi faktı göstərilib.Hutsul 20 sutkalıq həbs edilib.