Lavrov: Rusiya Federasiyası və ABŞ münasibətlərdəki qıcıqlandırıcıları aradan qaldırmaq üçün görüş hazırlayır
Tarix: 01-04-2025 | Saat: 19:37
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbəri Sergey Lavrov jurnalistlərə bildirib ki, Amerika Birləşmiş Ştatları və Rusiya Federasiyası ikitərəfli münasibətlərdə qıcıqlandırıcı amillərin aradan qaldırılması və ölkələrlərarası təmasların normallaşdırılmasına həsr olunacaq yeni görüşün hazırlanması ilə məşğuldur.Nazirin sözlərinə görə, Moskva və Vaşinqton Rusiya və Amerika liderləri Vladimir Putin və Donald Trampın razılığı ilə hər iki paytaxtdakı səfirliklərin “işinə ciddi müdaxilə edən qıcıqlandırıcıların aradan qaldırılması” mövzusu üzərində işləyirlər.
Artıq İstanbulda görüşün baş tutduğunu qeyd edərək, “hazırda ikinci görüşə hazırlandığını” deyib.Lavrovun sözlərinə görə, eyni zamanda, partiya nümayəndələri telefon və videokonfrans vasitəsilə əlaqə saxlayırlar.
“Mən proqnoz vermək istəmirəm, lakin biz yeni irəliləyişləri və amerikalı tərəfdaşların diplomatik praktika nöqteyi-nəzərindən paytaxtlarda diplomatların normal fəaliyyətinə mane olan tamamilə qəbuledilməz olanları aradan qaldırmaq istəyini görürük”, - Rusiya XİN rəhbəri bildirib.O vurğulayıb ki, diplomatların işinə əngəllər yaratmağa Rusiya deyil - vaxtilə ABŞ-ın keçmiş prezidenti Barak Obamanın administrasiyası bunu fəal şəkildə qeyd edib“...biz ancaq diplomatiyada heç kimin ləğv etmədiyi qarşılıqlılıq qanunlarına əsasən cavab verdik”, - Sergey Lavrov bildirib.