Ukrayna ələ keçirdiyi Belarus gübrələrini təxminən bir milyon dollara satıb
Tarix: 01-04-2025 | Saat: 19:23
“Belaruskali” ASC-nin istehsal etdiyi 3,5 min tondan çox gübrə 39,8 milyon qrivenə satılıb, Ukrayna Aktivlərin İzlənməsi və İdarə Edilməsi Agentliyi (ARMA) xəbər verir.
Gəlir təxminən üç milyon Belarus rubluna (təxminən 962 min dollar) bərabərdir. Söhbət 50 vaqonda olan kalium xloriddən gedir. Ukrayna hakimiyyəti onları öz ərazilərində Belarus tərəfdən müsadirə edib.
ARMA vəd edir ki, müsadirə olunmuş gübrələrin satışından əldə olunan pullar da Ukrayna ordusuna kömək məqsədilə müharibə istiqrazlarına xərclənəcək.Bu, rekvizisiya edilmiş Belarus gübrələrinin ilk belə satışı deyil. Martın 28-də ARMA təxminən eyni həcmdə kalium xlorid üçün 36,7 milyon qrivna (2,8 milyon rubl) aldı və martın 3-də partiyanı 45,5 milyon qrivnaya (3,4 milyon rubl) satdı.
Üstəlik, bu il martın 14-də Ukrayna Ədliyyə Nazirliyi “Belaruskali” ASC-nin ölkədəki bütün aktivlərinə həbs qoyulması üçün məhkəmə prosesi başlayıb. Bunlar təkcə vaqonlar və kalium gübrələri deyil, həm də korporativ hüquqlardır.