Ana Sayfa > Özəl > AK rəhbəri Ukraynada “əsl sülh razılaşması”na çağırıb
AK rəhbəri Ukraynada “əsl sülh razılaşması”na çağırıb13-03-2025, 22:30. Yazar: sevinc1 |
![]() Ukraynadakı münaqişənin həlli təkcə atəşkəsə deyil, həm də “əsl sülh sazişinə” gətirib çıxarmalıdır. RİA Novosti xəbər verir ki, bunu Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen deyib. Onun sözlərinə görə, “Ukrayna üçün ədalətli və davamlı sülh naminə işin aparılması” vacibdir. "Biz hər iki tərəfi təkcə atəşkəs deyil, real sülh razılaşmasına gətirməli olan bir proses haqqında fikir mübadiləsi apardıq" dedi von der Leyen Bundan əvvəl Səudiyyə Ərəbistanında Ukrayna və ABŞ nümayəndə heyətləri arasında danışıqlar baş tutub. Nəticədə 30 gün ərzində bütün cəbhə xətti boyunca atəşi tamamilə dayandırmaq təklif edildi və Kiyev buna razılıq verdi. Bundan əlavə, tərəflərin razılığı ilə uzadıla bilər. Bu barədə Rusiya prezidenti Vladimir Putin bildirib. O, Vaşinqtonun Ukraynada hərbi əməliyyatları dayandırmaq təklifi ilə razı olduğunu, lakin bu barışıq uzunmüddətli sülhə gətirib çıxarmalı və bu böhranın ilkin səbəblərini aradan qaldırmalıdır. aia.az Tərcümə şöbəsi Geri dön |